Rad: chobotnatci
Čeľaď: slonovitý
Zemepisné oblasti výskytu: Afrika južne od Sahary
Biotop: savany, polopúšte, lesy
Potrava: tráva, listy, plody, vyhonky, kery a kôra stromov.
Rozmery: výška 2,2-3,7m , dĺžka teka 6- 7 m. Hmotnosť okolo 5 ton.
Počet: cca. 60 000
Popis:
Loxodonta africana – Slon africký je vyšší ako jeho „kolega“ slon indický a má aj väčšie uši. Slon je všeubecne ľahko poznateľný podľa chobota. Chobot vznikol predĺžením a zrastením vrchnej pery a nosa. Je to veľmi citlivý čuchový a hmatový orgán. Slon si ním do úst podáva potravu a vstrekuje vodu, zároveň sním môže aj čuchať a zdraviť sa s inými členmy čriedy.
Kly sú ďalšou význačnou časťou pre slona. Slonovina bola vždy vyhľadávanou surovinou pre človeka a preto boli slony vo veľkom vyvražďované. Najdlhší sloní kel meral 345 cm a vážil 117 kg. Samci si kly často zlámu v súbojoch.
Slon má dosť málo zubov. Mohutné stoličky po v každej polovicy hornej a dolnej čelusti sa postupne obrusujú a posúvaju do predu. Zo zadu je už pripravený další zub nahradiť ten starý. Takto sa zuby vymenia až 6 krát za život.
Obrovskú hmotnosť slona nesú mohutné nohy. Slon je prstochodec čiže došlapujú na prsty ako baletky. Tie sú zarastené vo svaloch a koži. Takto vzniká ploch „chodidla“. Chodidlo je vystužené pružním väzivovým vankúšom ktorý tlmí dopad slona a spôsobuje že slon sa aj napriek jeho hmotnosti dokáže pohybovať pomerne ticho.
Slon v prírode nemá prirodzeného nepriateľa (okrem človeka) iba sloníčatá zriedka padnú za obeť levom.
Rozmnožovanie:
Slonice sú kotné asi 22 mesiacov. Väčšinou rodí len 1 mláďa ktoré je vysoké 1 m a váži asi 90 kg. Matka dojči sloníča 2 roky a slon dospieva v 13 roku života. Samec sa o výchovu dieťaťa nestará a väčšinou žije samotársky.